O představení VČERA, DNES A ZÍTRA

Interaktivní divadelní představení

VČERA, DNES A ZÍTRA
aneb
NOVÉ SCÉNKY FELIXE HOLZMANNA

nabízí to nejlepší z Holzmannova celoživotního díla a je to, dá se říct, jakýsi průřez jeho kariérou. Jedná se o “BEST OF” výběr z tvorby Felixe Holzmanna a o unikátní, zcela profesionální, znovu ztvárnění legendárních scének a jejich uvedení v souvislém celovečerním zábavném programu.

13.09.2011 mělo premiéru představení VČERA, DNES A ZÍTRA.

S kolegou Miroslavem Reilem jsme tehdy, ještě se zpěvačkou (jakožto hudební průvodkyní dějem) divákům poprvé představili to “nejlepší z nejlepšího”, co nám pan Holzmann zanechal. Představení bylo původně sestaveno z těch slavných, legendárních a notoricky známých scének, které všichni rádi citujeme a které všichni důvěrně známe z DVDček a z televizních obrazovek.

Původní verze představení:

KVIZ
NÁHODNÉ SETKÁNÍ
HŘBITOVNÍ ROZHOVOR
RESTAURACE “U NUDLE”

Přestávka

UKULELE
STATISTIKA
ROZVOD
SVAČINA

A jako bonus VČERA, DNES A ZÍTRA

http://www.i-divadlo.cz/divadlo/divadlo-semafor/vcera-dnes-a-zitra

Tyto scénky byly divákům živě předvedeny přesně tak, jak je důvěrně znají ze starých dochovaných nahrávek – snažili jsme se, aby nebylo poznat, že to není "on". Skeče byly na vteřinu na"timing"ované podle originálních záznamů samotného mistra

Jako přídavek byla úplně na závěr představení zařazena legendární scénka VČERA, DNES A ZÍTRA ve zvláštní a nečekané, kombinované dvojroli. Tuhle, jako jedinou, viděli diváci (na rozdíl od všech výše uvedených skečí) trošku jinak než tak, jak ji znají, a docela jinak, než jak jsou na ní zvyklí.

Slavnostní premiéry v pražském divadle SEMAFOR se tehdy kromě těch nejvzácnějších hostů a těch nejváženějších VIP osobností, jako např. paní Jiřina Jirásková, pan Petr Nárožný, pan Jiří Suchý, paní Jitka Molavcová nebo pan Jiří Adamec, zúčastnila i nejbližší rodina samotného pana Holzmanna.

Svojí přítomností v sále nás poctila jeho dcera i jeho choť, která na premiéru přijela až z Německa.

*****

Představení se hrálo dva roky a dcera pana Holzmanna byla s jeho úspěchem natolik spokojená, že mi jednou, když jsem byl u ní na návštěvě v Litoměřicích (na slavné “holzmannovské” adrese – Mrázova 28) přinesla mi ze skříně zaprášenou růžovou papírovou krabici, postavila ji přede mne na stůl a řekla mi něco, na co do smrti nezapomenu:

“Na, vem si to. Proč to má na věky ležet ve skříni, kde se na to práší, když to můžeš uvést do života ty a můžeš tím dál dělat lidem radost tak, jako to dělával táta.”

V krabici byly originální rukopisy dosud nikdy nepublikovaných scének, které pan Holzmann sice napsal, ale nikdy nebyly zveřejněny. Nevyšly na žádném nosiči, ani na DVD, ani na CD, ani na LP, ani na kazetách. Nebyly natočeny ani na kameru, ani do rozhlasu, nebyly vysílány ani v televizi, ani v rádiu, a neexistuje z nich ani audio, ani video záznam.

Prostě opravdové, skutečné a jedinečné poklady. Nejenže tohle nikdo nemá, ale tohle nikdy nikdo ani neviděl, ani neslyšel… Originální, neohrané a neokoukané scénky, o kterých nikdo neví, že existují.

*****

A tak se během dalších dvou měsíců, zcela přirozeně, zrodilo mé druhé představení s názvem:

NOVÉ SCÉNKY FELIXE HOLZMANNA

Přidali jsme další “nové”, i když notoricky známé skeče z TV a z DVD:

SKLERÓZA
ASTROLOGIE
ALUMINIOVÝ KLÍČEK

Pár poměrně známých, avšak ne úplně “slavných”:

ALIBI
DOMÁCÍ ÚKOL
MANŽELKA
KOLEGOVÉ

A potom několik úplných novinek:

SPORTKA
LÉKAŘ AMATÉR
RYBA
NÁDRAŽÍ

http://www.i-divadlo.cz/divadlo/divadlo-semafor/nove-scenky-felixe-holzmanna

12.10.2013 (v den mých 30. narozenin), další premiéra, opět nenahraditelné divadlo SEMAFOR, které se stalo naší domovskou scénou.

*****

A tak jsme s Mirkem najednou měli dvě představení. Obě prakticky stejné, a přitom každé úplně jiné. Jenomže tohle moc nefungovalo.

Uvědomil jsem si najednou, že tohle není spravedlivé vůči našim divákům. Jedeme na jeden zájezd do jednoho města, kam si objednali VČERA, DNES A ZÍTRA, a druhý den jedeme na druhý konec republiky, kde si objednali NOVÉ SCÉNKY… Ale jak k tomu přijdou lidé, kteří si koupí lístek? Proč mají někde vidět jen ty slavné a neužít si ty novinky, a proč mají naopak zase někde jinde shlédnout jenom ty neznámé a nezasmát se i u staré osvědčené klasiky?

Rozhodl jsem se proto skoncovat se dvěma tituly, spojit obě představení dohromady a vytvořit tak jednu velkou zábavnou show, která nabídne divákům náš kompletní holzmannovský repertoár.

A tak vznikla současná verze našeho představení:

VČERA, DNES A ZÍTRA
aneb
NOVÉ SCÉNKY FELIXE HOLZMANNA

Otázka ovšem byla, jak si poradit s tím, že vlastně dáváme dohromady dvě téměř dvouhodinová představení? Přece tato nově “propojená” verze nemůže mít 4 hodiny!

Opravdu nemá. - Originální perličkou na tomto ojedinělém představení je to, že je celé interaktivní. Názvy téměř všech scének, které hrajeme, jsou během představení vystaveny nad jevištěm a diváci si tak sami určují, které chtějí vidět.

Nové představení je dramaturgicky pojednáno jako “divácká hádanková soutěž”. Jako součást “děje” jsou publiku pokládány soutěžní otázky, na které může každý z diváků odpovědět, a v případě, že je správná, může si divák, jakožto “výherce”, sám vybrat svoji vlastní “cenu” z našeho seznamu skečí a může si sám určit libovolnou následující scénku.

Herci se tak řídí přáním publika a pokaždé se hraje něco úplně jiného. Každá repríza má tak vlastně svojí premiéru - jiné scénky, jiné pořadí. Diváci tak mají krásný pocit z toho, že sami ovlivňují dramaturgii představení a že rozhodují o tom, co se na jevišti děje.

Oblíbenou dvojici Felix Holzmann a František Budín nahrazují nová jména David Šír a Miroslav Reil.

 *****

Je častým zvykem, že se po celém světě obnovují a znovu “oživují” známé hity velkých umělců pod mezinárodně uznávaným názvem REVIVAL. Prakticky pokaždé však jde o hudební interpretaci (Beatles, ABBA, Michael Jackson, Queen atd). Vždy se jedná o “znovu uvedení” tvorby buďto skupin nebo sólových zpěváků. Taktéž se, zcela přirozeně, všude ve světě stále dokola přistupuje k novým adaptacím starých klasických divadelních her.
Nevím však o nikom, kdo by se odhodlal uvést na živou scénu REVIVAL mluveného slova ne-boli “komika” a znovu nastudovat téměř celoživotní dílo jednoho autora/interpreta v žánru scénické komedie v celovečerním divadelním představení...

…my s Mirkem jsme se o to, s pokorou a úctou k památce pana Holzmanna, pokusili, a je nám ctí, že se o to, díky Vám divákům, můžeme i po 8 letech, snažit dál.

*****

Zajímavá “perlička”:

Představení VČERA, DNES A ZÍTRA mělo své první veřejné vystoupení a zároveň i svůj první zájezd 13. 9. 2011. Tohle datum se stalo osudné, nejen mě, jakožto herci a režisérovi tohoto představení, ale i samotnému autorovi. Pan Holzmann nás totiž v tento den přesně před devíti lety opustil. Naše premiéra tak (asi pomocí osudu) připadla na deváté výročí jeho úmrtí.

*****

Představení by nebylo možné uskutečnit bez laskavého svolení a propůjčení autorských práv dcerou a chotí Felixe Holzmanna - paní Irenou Pettrichovou a paní Bärbel Holzmann, za což oběma dámám touto cestou co nejuctivěji a nejupřímněji děkuji.